Filtry Rover mimo niewielkich rozmiarów pełnią istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu klimatyzacji. Umiejscowione na przewodach układu między skraplaczem a parownikiem pełnią kluczową rolę w zatrzymywaniu wilgoci z czynnika chłodzącego i oleju mineralnego. Za pośrednictwem materiału higroskopijnego wchłaniają zanieczyszczenia i wilgoć, aby finalnie je zatrzymać, a w konsekwencji uchronić układ klimatyzacji przed czynnikami niekorzystnymi. Osuszacz zazwyczaj montowany jest w układach klimatyzacji, które wykorzystują potencjał zaworu rozprężnego. W związku z narażeniem na zużycie wynikającym z obcowania z wilgocią i zanieczyszczeniami konieczna jest regularna wymiana filtra w samochodach marki Rover. Wielu kierowców zapomina o tej czynności. Również mechanicy niekoniecznie pamiętają o wymianie osuszacza w innym przypadku niż regularnie wykonywany przegląd układu klimatyzacji. Jest kilka sytuacji, które bezwzględnie wymuszają zmianę filtra Rover na nowy, dzięki czemu układ klimatyzacji jest w pełni efektywny, a komfort z jazdy utrzymany na satysfakcjonującym poziomie.
Filtry Rover skutecznie umożliwiają kontrolowanie czynnika w układzie, jednak nie każdy osuszacz pełni tę funkcję. Działanie to można wyróżnić tylko przy układach wyposażonych we wziernik do samoistnej kontroli stanu napełnienia klimatyzacji. Wśród typowych funkcji, które pełnią filtry Rover, wyróżnia się efektywną filtrację cząstek stałych. Materiał higroskopijny dzięki odpowiednio dopasowanej warstwie filtrującej, o rekomendowanych przez producentów aut grubościach, zatrzymuje osad, brud, opiłki i inne zanieczyszczenia. Brak filtracji ma istotny wpływ na drożność obiegu. Zanieczyszczony układ prowadzi do trwałego uszkodzenia podzespołów i zablokowania zaworu rozprężnego. Jednym z kluczowych właściwości osuszaczy montowanych w klimatyzacji Rover jest zatrzymywanie wilgoci. Jej przenikanie do wnętrza układu prowadzi do zaburzania prawidłowego funkcjonowania od zaburzeń pracy w obrębie parownika i innych części, po korozję elementów metalowych. Ponadto równie istotną funkcją filtrów Rover jest rola zbiornika na czynnik chłodzący. Filtry utrzymują odpowiednią rezerwę płynu, dzięki czemu bez przeszkód może trafić on do parownika, generując obieg powietrza zgodnie ze standardem układu klimatyzacji.
Filtry Rover, zwane również osuszaczami, odgrywają istotną rolę w procesie bezpiecznego korzystania z klimatyzacji. Nie mogą dopuścić do powstania nadmiaru wilgoci w układzie. Materiał higroskopijny, będący jedną z istotnych części składających się na konstrukcję filtra, dba o wiązanie wilgoci w sposób chemiczny za pomocą żelu krzemionkowego i tlenków glinu. Zatrzymuje wilgoć i wchłania ją, ale sukcesywnie filtr jest przeładowany i stopniowo ogranicza swoje wchłanianie, wpływając na efektywność całego układu. Aby uniknąć większej awarii, należy zadbać o wymianę filtra średnio co 2 lata. Producenci jednak rekomendują wymianę mechanizmów odpowiedzialnych za filtrację wilgoci i zanieczyszczeń również w wielu innych sytuacjach, przede wszystkim w chwili, kiedy wymieniane są inne części wchodzące w skład układu klimatyzacji. Jakakolwiek ingerencja w mechanikę wymaga dodatkowej zmiany filtra, dzięki czemu zachowana jest pełna szczelność i właściwa chłonność materiału higroskopijnego. Nie bez znaczenia pozostają sytuacje, w których dochodzi do kolizji bądź wypadku auta. Wówczas również konieczna jest wymiana osuszacza na nowy. Na wielu forach i ogłoszeniach internetowych można dostrzec atrakcyjne oferty sprzedaży używanych filtrów, jednak ich zakup jest bezcelowy. W odpowiedzi na oczekiwania klientów oferujemy bardzo atrakcyjne ceny nowych części zamiennych od znanych, cenionych na rynku producentów, dzięki czemu jesteśmy przekonani, że filtry Rover będą w pełni odpowiadały specyfikacji fabrycznej i zachowają maksymalną wydajność.